Louis Riel

średnia:
3.5 /5
2 głosy
oceń:

Chester Brown nie boi się sięgać po nietypowe dla komiksu tematy. Louis Riel to postać historyczna, przywódca kanadyjskich Metysów, który przewodził Rebelii nad Rzeką Czerwoną w 1869 roku oraz Rebelii Północno-Zachodniej w 1885 roku. Po klęsce tej drugiej został skazany na śmierć, a wyrok wykonano 16 listopada 1885 roku. Louis Riel został zapamiętany jako bohater i męczennik walki o prawa Metysów i Indian w Kanadzie. Chester Brown we wciągającej i przygotowanej z dbałością o detale biografii przybliża nam tragiczną historię Riela.


Komiks był nominowany do Nagród Eisnera, Harveya i Ignatza. W 2004 roku zgarnął aż 3 Nagrody Harveya – za najlepszy scenariusz, dla najlepszego rysownika i za najlepszy album.

"Opowiadanie o wydarzeniach historycznych zawsze jest zdawaniem sprawy z własnej wizji tych wydarzeń. Tak jest także w komiksie Chestera Browna, w którym jednakże dodatkowym elementem modyfikującym znaczenia jest humorystyczna kreska i komiksowa umowność rysunków, silnie kontrastująca ze świadomością, iż mamy do czynienia z pracą opartą na dokumentach i ustaleniach historyków, z dużą pieczołowitością wykorzystującą istniejące materiały ikonograficzne. W Louisie Rielu wyjątkowo wyraźnie widać, że Marshall McLuhan miał rację, twierdząc, że medium jest przekazem".
Jerzy Szyłak z hasła o komiksie w: "Powieści graficzne. Leksykon"
wymiary
155 x 230
oprawa
miękka oprawa
stron
280
ISBN
978-83-63963-20-0
premiera
22-04-2014
wydawca
timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Louis Riel
rysownik:
scenarzysta: