Jesteś moją matką?

średnia:
5 /5
1 głos
oceń:

Oto błyskotliwie opowiedziane rysunkowe wspomnienia Alison Bechdel, autorki bestselleru Fun Home, numer 1 na liście książek roku według "The New York Timesa", o tym, jak stała się artystką, którą jej matka zawsze chciała być.


"Fun Home" Alison Bechdel okazał się popkulturowym i literackim fenomenem. Teraz czas na drugą pasjonującą opowieść córki-detektywa, tym razem o matce – molu książkowym zakochanym w muzyce, zapalonej aktorce amatorce. A także o kobiecie tkwiącej w nieszczęśliwym małżeństwie z kryptogejem, której artystyczne aspiracje podszywały dzieciństwo Bechdel..., a która ostatecznie przestała dotykać czy całować córkę na dobranoc, gdy ta miała siedem lat. Raz kąśliwie, raz radośnie Bechdel wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przepaści między matką a córką. W poszukiwaniach tych odkrywa warstwę za warstwą, przedstawiając czytelnikowi fascynujące życie i twórczość ikony psychoanalizy XX wieku, Donalda Winnicotta, wymownie naświetlającą ilustrację dr. Seussa, a następnie prywatne (seryjnie monogamiczne) dorosłe życie uczuciowe Bechdel. Wreszcie zaś, wracając do Matki, autorka rysuje rozejm – kruchy w czasie rzeczywistym, ale taki, który poruszy i zaskoczy wszystkie dorosłe dzieci udanych matek.

"Jesteś moją matką?" to dzieło wyjątkowo ludzkiego geniuszu, dzielnie zmierzającego prosto do sedna: dlaczego jesteśmy tym, kim jesteśmy. Jest także niesamowicie zabawne. I kapitalne wizualnie. Z każdą przewróconą stroną uzależnia jeszcze bardziej. I łamie serce” - Jonathan Safran Foer autor "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" i "Wszystko jest iluminacją".

"Wielu z nas żyje nieprzeżytym życiem naszych matek. Alison Bechdel napisała o tym książkę, komiksową wersję Virginii Woolf. Nie można w to uwierzyć, dopóki się nie przeczyta – trzeba!" - Gloria Steinem

"Dzielnie rozplątując poplątaną sieć utraconych połączeń, które prześladują od początku jej związek z nietuzinkową matką, Bechdel wprowadza wszystkich od Virginii Woolf po D. W. Winnicotta (znanego teoretyka psychoanalizy, który służy jej w poszukiwaniach jako ojciec chrzestny i dobra wróżka), żeby zerwać pęta ciążącej przeszłości. Wreszcie dociera do czegoś prawie tak olśniewającego, jak prostego: pogodzenia przetkanego łaską i udowodnionej miłości" — Lawrence Weschler autor "Everything That Rises: A Book of Convergences" i "Uncanny Valley: Adventures in the Narrative".
wymiary
155 x 230
oprawa
twarda oprawa
stron
296
ISBN
978-83-63963-08-8
premiera
23-04-2014
wydawca
timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
2
~Nick 2015-03-19 (12:24) 2 lata 3 miesiące 4 dni 6 godzin i 57 minut temu

Polecam.

odpowiedz

Jesteś moją matką?
rysownik:
scenarzysta: