K2: Kajetan Wykurz

Tomasz Pstrągowski | aktualizacja 2014-02-05 (15:30) 3 lata 4 miesiące 18 dni 3 godziny i 47 minut temu | 0 opinii
K2: Kajetan Wykurz

Po krótkim epizodzie urlopowym, powracamy do naszych czwartków z K2. Dzisiaj na nasze pytania odpowiada Kajetan Wykurz, polski rysownik i scenarzysta. Urodzony w 1983 roku artysta jest autorem lub współautorem albumów "Strzały pod Arsenałem", "Demoniczny detektyw" i "Niczego sobie - komiksy o mieście Gliwice". Krótkie formy publikował w "Bicepsie", "Profanum" i "Kolektywie".1. Najlepszy komiks jaki kiedykolwiek przeczytałeś/?

Chyba "Blankets" Craiga Thompsona. Ten koleś otworzył mi oczy na to czym może być medium komiksowe. Jakie ogromne ma możliwości narracyjne i jak rysunkowa historia potrafi wzruszyć swoim autentyzmem i szczerością.

2. Twój ulubiony superbohater lub inny bohater komiksowy?

Nie gustuję w superbohaterach, więc wybrałbym Blacksada. To doskonale napisana postać na wzór najlepszych kryminałów. Bardzo lubię też Navis z cyklu "Armada". Generalnie lubię silne (osobowościowo, niekoniecznie fizycznie) kobiece charaktery. Tych nigdy za wiele.

3. Twoje pierwsze wspomnienie komiksowe...

To była chyba jakaś broszurka od Świadków Jehowy. Nie jestem pewien. Nie pamiętam nawet o czym to było. Chyba o jakimś wypadku na drodze z Jezusem w tle. Ale zapadły mi w pamięć szczegółowe, czarno-białe rysunki. A później to już standard, czyli "Tytusy" i komiksy Tadeusza Baranowskiego. To był mój pierwszy guru.

4. Wymień trzy osoby, które miały największy wpływ na twój rozwój artystyczny.

Baranowski (o czym już wyżej wspomniałem) Przemysław Truściński (do którego w czasach liceum zanosiliśmy z kolegami nasze komiksy do korekty) i Spielberg, którego filmy zawsze są dla mnie wielką inspiracją. Ale na rozszerzonej liście z pewnością znaleźli by się też Will Eisner, Craig Thompson, Glen Keane no i oczywiście Walt Disney.

5. Polski artysta, którym chciałbyś być...

Nie chciałbym być nikim innym, niż tym kim jestem, ale z pewnością chciałbym mieć talent, pracowitość i sławę Grzegorza Rosińskiego. Chociaż zdecydowanie nie marzy mi się trzaskanie tej samej serii przez kolejne 30 lat.

6. Ostatnio pracuję nad...

Cyklem "Portal". To będzie historia w klimacie urban fantasy zmieszanym ze steampunkiem. Zdecydowanie rozrywkowa pozycja, ale mam nadzieję, że dająca też do myślenia. Pierwsza część jest już na ukończeniu. Wydaniem jest też wstępnie zainteresowany jeden z większych komiksowych wydawców. Za scenariusz odpowiada Maciej Andrysiak.

7. Jak wyglądał pierwszy (naprawdę pierwszy!) komiks, który narysowałeś?

W latach 90. miałem świra na punkcie komiksów z Kaczorem Donaldem. Do tego stopnia, że sam zacząłem rysować swój własny magazyn komiksowy "Przygody Donalda i Mikiego". Oczywiście wszystko (łącznie z konkursami i działem z żartami i zadaniami) na wzór ówczesnych "Donald Ducków". Zrobiłem tego chyba z 10 numerów. Część z nich wciąż gdzieś mam. Ostatnio nawet zajrzałem do któregoś i ze zgrozą stwierdziłem, że w wieku 10 lat rysowałem lepiej niż teraz (biorąc pod uwagę fakt, że rysowałem na czysto, bez szkiców). To naprawdę daje do myślenia...

8. Gdybyś mógł zmienić jedną decyzję w swojej karierze, co by to było?

Zostałbym reżyserem filmowym, tak jak od dziecka planowałem. Niestety z wiekiem zdałem sobie sprawę, że ten zawód to za dużo stresu i małe szanse na realizację swoich wizji. Tworzenie komiksów jest o wiele mniej ograniczające. A to co chciałem tak naprawdę robić i co łączy te dwa media, to narracja, opowiadanie historii.

9. Z czego w swojej karierze komiksowej jesteś najbardziej dumny?

Do tej pory niewiele jeszcze osiągnąłem, ale z pewnością wydanie "Demonicznego Detektywa", mojego pierwszego pełnometrażowego komiksu jest największym z moich dotychczasowych sukcesów.

10. Największe marzenie, które planujesz spełnić?

Zrobić komiks, który zainteresuje szersze grono polskich czytelników, również tych spoza środowiska. Głęboko wierzę, że pogłoski o śmierci polskiego komiksu są mocno przesadzone.

Zobacz także:
kwestionariusz Daniela Chmielewskiego
kwestionariusz Agaty Wawryniuk
kwestionariusz Olgi Wróbel
kwestionariusz Roberta Sienickiego
kwestionariusz Karola Konwerskiego
kwestionariusz Macieja Łazowskiego
kwestionariusz Piotra Nowackiego
kwestionariusz Michała Śledzińskiego
kwestionariusz Marcina Podolca
kwestionariusz Karola Kalinowskiego
kwestionariusz Daniela Gizickiego
kwestionariusz Edyty Bystroń
oceń
tak 17 73.91%
nie 6 26.09%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

    Pokaż więcej