Nie tylko Arkham

Tomasz Pstrągowski | aktualizacja 2014-03-03 (12:53) 3 lata 3 miesiące 20 dni 6 godzin i 30 minut temu | 8 opinii
Nie tylko Arkham

Świat superbohaterów wygląda wspaniale. Nowoczesne technologie, bogactwo, gwałtowny rozwój nauki, piękne miasta, podróże pomiędzy wymiarami. Wszystko to dzięki bohaterom takim jak Superman, Spider-Man czy Fantastyczna Czwórka. Ma on jednak swoją mroczną stronę, superzłoczyńców. Scenarzyści komiksowi dawno już doszli do wniosku, że w świecie, w którym nadludzie walczą z przestępczością, nadludzie mogą być także przestępcami. Dlatego uniwersa DC Comics i Marvel Comics zaludniają przestępcy, knujący jakby tu podbić świat lub przynajmniej zrównać z ziemią Gotham City.Nie mają oni oczywiście szans z superbohaterami, więc wcześniej czy później każdy z nich trafia za kratki. A jako, że nie można ich trzymać w zwykłych więzieniach, komiksowe światy pełne są wymyślnych azylów, szpitali i odizolowanych wysp. Dzisiaj przybliżamy wam najważniejsze z nich z nich.

Arkham Asylum

Najsłynniejsze nieistniejące więzienie po raz pierwszy pojawiło się na stronach Batmana w 1974 roku, do życia zaś powołał je scenarzysta Dennis O'Neil. Jego pomysł był prosty - zbudować miejsce, w którym trzymano by tych wszystkich psychopatów, łapanych przez Batmana. I najprawdopodobniej nie spodziewał się, że tworzy właśnie jedną z najważniejszych miejscówek w historii medium.

Arkham inspirowane jest twórczością słynnego pisarza grozy H. P. Lovecrafta. W twórczości autora "Zewu Cthulhu" nie było to jednak więzienie, ani szpital dla umysłowo chorych, a miasto w Massachusetts. Mieścił się w nim przede wszystkim Uniwersytet Miskatonic, na którym wykładali bohaterowie Lovecrafta. Interesowali się oni pradawnymi wierzeniami i tajemnicami plugawych bóstw, co zazwyczaj kończyło się dla nich śmiercią lub szaleństwem.

O'Neil pożyczył więc nie tylko nazwę, ale i klimat. Podobnie jak większość budynków opisywanych przez Lovecrafta i Arkham jest mrocznym, wielkim gmaszyskiem przygniecionym wiekami pogmatwanej historii. Przetrzymywani są w nim najgroźniejsi obłąkańcy świata, a ich szaleństwo często udziela się także personelowi. W Arkham pracowali chociażby Hugo Strange czy Harley Quinn (znana wcześniej jako Dr. Harleen Quinzel).

Co ciekawe Arkham nie zawsze było azylem (Arkham Asylum) - wcześniej nazywane było po prostu szpitalem lub sanatorium. Mroczne słowo azyl zadomowiło się w uniwersum DC Comics dopiero w latach 80., ale po słynnej historii "Arkham Asylum" Granta Morrisona i Dave'a McKeana nikomu nie przyszło do głowy wracać do starej nazwy. Popularność szpitala była tak duża, że studio Rocksteady zdecydowało się osadzić w nim akcję swojej gry (zatytułowanej po prostu "Arkham Asylum") i jej sequela. Dzieje się on kilka miesięcy po części pierwszej, w finale której więzienie ulega zniszczeniu. By wybudować nowe Arkham władze Gotham City godzą się poświęcić dzielnicę miasta. Tak powstaje Arkham City (jak można się domyślać, to bardzo kiepski pomysł).

Więźniami Arkham byli niemal wszyscy przeciwnicy Batmana. Two-Face, Joker, Mr. Freeze, Black Mask, Poison Ivy, Killer Croc, Szalony Kapelusznik, Hugo Strange, Victor Zsasz. Co ciekawe w Arkham więzionych było także kilku bohaterów pozytywnych. W tym Nightwing i... Batman!

Blackgate Penitentiary

Gotham City że posiada ono nie tylko szpital dla niebezpiecznych szaleńców, ale i więzienie o zaostrzonym rygorze. Nic dziwnego, wszak to ulubione miasto przestępców. Znajduje się ono na małej wyspie w Zatoce Gotham i zsyłani są do niego ci, którzy czynią zło całkiem świadomie, nie tłumacząc się chorobami psychicznymi. Co ciekawe Blackgate to nie jedyne więzienie w Gotham - w granicach miasta znajduje się jeszcze Gotham Prison.

Blackgate znane jest z ciężkich warunków narzucanych więźniom. Surowi strażnicy, małe cele, nieprzejednana polityka władz - wszystko to sprawia, że Blackgate cieszy się zasłużoną, złą sławą wśród przestępców. To też podręcznikowy przykład więzienia, które nie spełnia swojego zadania. W historii DC Comics nie zdarzyło się chyba bowiem, by jakikolwiek więzień Blackgate został zresocjalizowany. Ba, warunki w nim były tak okrutne, że na początku XX wieku więzienie zostało zamknięte na skutek protestów organizacji broniących praw człowieka.

Podobnie jak w Arkham, w Blackgate siedział chyba każdy poważniejszy przeciwnik Batmana. Owszem, to więzienie a nie szpital, ale nie pozwólmy, by takie szczegóły zamgliły nam obraz - na wyspie trzymano nawet Joker (skazanego wtedy na śmierć). Wielu psychopatów znalazło się w Blackgate, gdy Arkham Asylum zostało zniszczone (a niszczono je w uniwersum DC Comics przynajmniej dwukrotnie i jeszcze raz w grze wideo) i trzeba było ich gdzieś przenieść. Warto jednak pamiętać, że na co dzień więźniowie Blackgate są jednak nieco normalniejsi niż pensjonariusze Arkham.

I tak, w Blackgate siedział także Bruce Wayne, znany szerszej publiczności jako Bamtan.

Stryker's Island

Przeciwnicy Batmana są zazwyczaj zwykłymi ludźmi. Jeżeli już obdarzeni zostali nadprzyrodzonymi supermocami, to mają one ograniczoną siłę rażenia. Taka Poison Ivy jest oczywiście niebezpiecznym dziwadłem, kontrolującym rośliny, ale pokonać ją można zwykłym prawym sierpowym. Superman to zupełnie inny sprawa. Człowiek ze Stali jest niemal niezniszczalny, więc jego przeciwnicy także są potężniejsi. Dlatego, gdy Clark Kent już sobie z nimi poradzi, osadzani są w więzieniu na Wyspie Stryker (Stryker's Island).

Stryker's Island znajduje się niedaleko Metropolis, na rzece West River. Przetrzymywani są w nim najgroźniejszy złoczyńcy z miasta Supermana, a najsłynniejszym rezydentem był sam Lex Luthor. Niestety, w przeciwieństwie do opowieści o Batmanie, te o Supermanie są zazwyczaj grzeczniejsze, więźniowie nie skarżą się więc na sadystycznych strażników czy fatalne warunki. Nic nam także nie wiadomo, by więźniem Stryker's Island był kiedyś Człowiek ze Stali czy Clark Kent.

Kompleks przystosowany jest do więzienia superzłoczyńców i posiada specjalne cele wygłuszające ich możliwości.

Ryker's Island

Najsłynniejsze więzienie uniwersum Marvela ma swój odpowiednik w naszej rzeczywistości - jest nim Rikers Island znajdująca się na East River w Nowym Jorku, pomiędzy Manhattanem i Brooklynem (zdjęcie satelitarne poniżej). Podobnie jak na Rikers, także na Wyspie Ryker znajduje się olbrzymi kompleks więzienny. Jedyną różnicą jest fakt, że w Rikers nie przetrzymuje się superzłoczyńców posługujących się nadprzyrodzonymi mocami.

Swoją nazwę wyspa zawdzięcza Abrahamowi Ryckenowi, holenderskiemu osadnikowi, który przybył do Ameryki w XVIII wieku. Zanim została sprzedana władzom Nowego Jorku, rodzina Ryckenów zorganizowała na niej obóz wojskowy, którego rekruci walczyli w amerykańskiej wojnie secesyjnej.

Ryker's Island wciąż borykać się musi z problemem przeludnienia. W Nowym Jorku działa bowiem nie tylko Spider-Man, ale i drużyny Avengers czy Fantastyczna Czwórka. Wszyscy oni zapewniają więzieniu stały dopływ skazańców, który zmusił władze do sztucznego powiększenia wyspy, a także zacumowania w jej pobliżu specjalnej barki przerobionej na więzienie (mieści około 800 więźniów).

Ryker's Island cieszy się złą sławą i wielokrotnie krytykowane było za ciężkie warunki. Strażnicy często nadużywają przemocy, a więźniom odmawia się podstawowych praw. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu do Arkham czy Blackgate odsiadka tutaj to niemal wakacje. W uniwersum Marvela istnieje kilka więzień przeznaczonych dla supezłoczyńców (najsłynniejsze z nich to Vault i, opisywane niżej, Negative Zone Prison Alpha), ale i Ryker's Island ma swój oddział dla szalonych nadludzi. Nazywa się on The Raft i opisywany jest jako "Maximum-Maximum Security Prison" (w przeciwieństwie do "Maximum Security Prison" jakim są pozostałe obiekty na Ryker's Island).

Najsłynniejszymi więźniami Ryker's Island są Punisher, Sandman, Bullseye, Kingpin czy Jigsaw. Na wyspie więżono także Daredevila i Spider-Mana.

Negative Zone Prison Alpha

Jako ostatnie przedstawiamy więzienie zaprojektowane przez dwóch geniuszy uniwersum Marvela - Tony'ego Starka (Iron Man) i Reed Richards (z Fantastycznej Czwórki). Znajdujące się w Negative Zone (Strefie Negatywnej) - równoległym wszechświecie zbudowanym z antymaterii i zostało stworzone specjalnie po to, by więzić w nich superbohaterów. Tak, dobrze przeczytaliście, budowano je nie dla złoczyńców, ale dla tych dobrych, którzy odmówili podpisania Registration Act.

Rzecz działa się podczas "Civil War", wojny pomiędzy superbohaterami, która wybuchła w związku z prawem zmuszającym superbohaterów do ujawnienia swoich tożsamości i zarejestrowania się. Większość nadludzi nie zgodziła się na to i wypowiedzieli posłuszeństwo rządowi Stanów Zjednoczonych. Na ich czele stanął Kapitan Ameryka. Na czele lojalistów stanął Tony Stark. To właśnie jego pomysłem było wybudowanie nowego więzienia, w którym będą przetrzymywani jeńcy.

(fot. domena publiczna)
8
oceń
tak 26 59.09%
nie 18 40.91%

Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~178 2014-03-13 (13:49) 3 lata 3 miesiące 10 dni 5 godzin i 34 minuty temu

No całkiem ciekawie ale ja tam wolę opcje binarne, odkryłem ciekawy sposób a jeszcze w binary 24 mi pomogli. Mało popularna w polsce metoda, a można sporo zarobić, ciężkie czasy są. Nowy trend z zagranicy więc jeszcze mało znany i można się ciekawych sum dorobić, ja mam swoją taktykę już wyrobioną na binary 24 pomagają na początku i warto teraz się skusić póki jest okazja. 178

odpowiedz

1
0
~abc 2014-03-04 (05:38) 3 lata 3 miesiące 19 dni 13 godzin i 45 minut temu

w ktorym siedzi Tusk ?

odpowiedz

1
0
~Peter 2014-03-04 (02:07) 3 lata 3 miesiące 19 dni 17 godzin i 16 minut temu

Ale zenada. Powinni zwolnic 95% reporterow z WP. To co tutaj pisza to zenada i dziecinada

odpowiedz

2
2
~MAX 2014-03-04 (00:37) 3 lata 3 miesiące 19 dni 18 godzin i 46 minut temu

WIEZIENIA DLA ZYDÓW I PIECE

odpowiedz

7
0
~Kosaki 2014-03-03 (23:29) 3 lata 3 miesiące 19 dni 19 godzin i 54 minuty temu

Górnicza Dolina Khorinis ;)

odpowiedz

3
0
~jak 2014-03-03 (22:08) 3 lata 3 miesiące 19 dni 21 godzin i 15 minut temu

Putin?

odpowiedz

2
2
~prawy 2014-03-03 (21:38) 3 lata 3 miesiące 19 dni 21 godzin i 45 minut temu

To fajne określenie dla przestępcy, że jest - super, bo porządny człowiek to ćwok.

odpowiedz

7
0
~OBSERWATOR 2014-03-03 (21:36) 3 lata 3 miesiące 19 dni 21 godzin i 47 minut temu

Piszecie o najgorszych więzieniach a zapomnieliście ooooo KIEJKUTACH

odpowiedz

    Pokaż więcej